Gimnazija, vanredno školovanje, dokvalifikacija, prekvalifikacija
Najobuhvatniji način obrazovanja za sve svršene učenike osnovnih škola sasvim sigurno je gimnazija. Međutim, ovaj vid opšteg obrazovanja je primarno namenjen svim onim učenicima koji žele da nastave svoje školovanje na nekoj od visokoškolskih ustanova, bilo da su u pitanju više škole ili fakulteti.
Sam termin gimnazija, koji potiče iz starogrčkog jezika se koristi za označavanje obrazovanja mladih ljudi i u intelektualnom i u fizičkom smislu.
U našoj zemlji je nekada isključivo postojala takozvana klasična gimnazija, koja je bila primarno usmerena na izučavanje starogrčkog i latinskog jezika, uz brojne opšte predmete. Kasnije je iz redovnog gimnazijskog programa isključeno izučavanje starogrčkog jezika, dok se latinski jezik u tada, realnim gimnazijama izučavao sve četiri godine, a danas se mahom uči godinu ili dve, u zavisnosti od tipa gimnazije. Takođe, nekada je postojala i podela na ženske i muške gimnazije, a kasnije je uvedena podela na smerove, pa se danas javljaju gimnazija društveno - jezičkog i prirodno - matematičko smera, a postoji i gimnazija opšteg smera, odnosno opšta gimnazija.
Pored toga postoji i nekoliko vrsta gimnazija koje su uskospecijalizovane za pojedine oblasti, a obrazovanje koje đaci stiču na ovaj način je isključivo obrazovanje IV stepena, pa se samim tim i dokvalifikacija, odnosno prekvalifikacija odvija u skladu sa tim. Od specijalizovanih gimnazija. trenutno postoje: filološka, matematička, sportska i vojna gimnazija.
Kako izgleda nastava u gimnazijama u Srbiji
Školovanje u ovakvom vidu obrazovih institucija je namenjeno učenicima koji su uzrasta 14 ili 15 godina, odnosno svim onim đacima koji uspešno završe osnovnu školu, uz izuzetak matematičke gimnazije koju odnedavno mogu upisati i đaci sedmog razreda osnovne škole.
U zavisnosti od izbora tipa gimnazije, zavisiće i predmeti koje đaci imaju, odnosno njihov obim. U većini slučajeva, prva godina gimnazije je usmerena na opšte obrazovanje, dok se kasnije učenicima dodaje niz uskospecijalizovanih predmeta.
Ukupan fond časova je najčešće 30 časova nedeljno, a pod tim se misli 5 puta nedeljno po 6 časova u trajanju od po 45 minuta.
Opšti predmeti koji se izučavaju u gimnazijama su: srpski jezik i književnost, strani jezik - prvi i drugi (engleski, nemački, francuski, španski, ruski, a u pojedinim gimnazijama se izučava i italijanski i grčki, ali još uvek vrlo retko), zatim latinski jezik. Tu su, naravno i: matematika, fizika, hemija, geografija, biologija, istorija, ali isto tako i računarstvo i informatika, te psihologija i sociologija, kao i ustav i prava građana, muzička i likovna kultura i, naravno fizičko vaspitanje.
Ukoliko je u pitanju, recim odruštveno - jezički smer, onda su u redovnom programu u manjem procentu zastupljene prirodne nauke, i obratno: na prirodno - matematičkom smeru su u većem procentu prirodne nauke, dok se manje izučavaju društvene nauke.
Vrste gimnazija u Srbiji
Pored opšte, te gimnazije u okviru koje postoji podela na društveno - jezički i prirodno - matematički smer, u Srbiji postoje i specijalizovane gimnazije.
Opšta gimnazija je namenjena najpre onim đacima koji žele da steknu opšta znanja, ali u suštini nisu uspeli da se odluče da li ih više zanimaju prirodne ili društvene nauke. Tokom četvorogodišnjeg školovanja u opštoj gimnaziji će, zapravo imati sasvim dovoljno vremena da donesu odluku da li će upisati neki fakultet na kome se izučavaju društvene ili, pak onaj na kome se izučavaju prirodne nauke.
Kada upišete gimnaziju društveno - jezičkog smera gotovo da se podrazumeva da ste se odlučili da studirate neki jezik kasnije, odnosno neki fakultet koji je usmeren na društvene nauke. Ukoliko, pak upišete gimnaziju prirodno - matematičkog smera, vrlo je verovatno da ćete studirati na fakultetu koji se bavi prirodnim naukama. Naravno, ovo nije uslov za upis fakulteta u većini slučajeva, jer se može dogoditi da se đaci na samom kraju gimnazijskog školovanja odluče da upišu neki fakultet koji je u potpunoj suprotnosti sa smerom koji su pohađali 4 godine.
Tu je i filološka gimnazijama koja je isključivo usmerena na školovanje onih đaka koji žele da upišu kasnije Filološki fakultet bilo kog smera.
Kao još jedna specijalizovana gimnazija, matematička je namenjena onim đacima koji su se pronašli u ovoj nauci i koji su izuzetno nadareni matematičari, ali i informatičari. Posebno je zanimljivo da od školske 2004/2005. godine matematička gimnazija uključuje i sedmi, odnosno osmi razred osnovne škole u svoj redovan program, a tada je mogu upisati svi učenici koji prođu odgovarajuća testiranja.
Iako specijalizovana, vojna gimnazija najpre usklađuje svoj plan i program sa onim koji je važeći u opštim, odnosno gimnazijama prirodno - matematičkog smera, stim što se na taj program dodaju i specijalizovani predmeti.
Svakako najmlađa među posebnim, uskospecijalizovanim gimnazijama jeste i sportska koja je primarno namenjena đacima koji su talentovani u sportu, te koji bave sportom dugi niz godinama i to u profesionalnom smislu. Nastava u gimnazijama ovog tipa se odvija prema pravilima koja važe za opšti tip gimnazije.
U saradnji sa svim navedenim tipovima gimnazija koje postoje u Srbiji, posredujemo pri upisu, te tako dobijate priliku da izvršite prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, odnosno da odabranu gimnaziju završite u okviru vanredne nastave.
Gimnazije
Matematička gimnazija
Ova gimnazija je namenjena svim onim učenicima koji imaju izuzetan talenat, ali i želju da svoje školovanje usmere prema oblasti matematike, to jest fizike i informatike.
Vidi više za matematičku gimnaziju >>>Računarska gimnazija
Iako je u pitanju specijalizovana srednja škola, činjenica je da važan segment nastavnog plana i programa zauzima sticanje opšteg obrazovanja, tako da po njenom završetku đaci imaju mogućnost da upišu mnoge fakultete.
Vidi više za računarsku gimnaziju >>>Sportska gimnazija
Uzevši u obzir da je u pitanju gimnazija opšteg tipa, mladi sportisti dobijaju najobuhvatnije moguće obrazovanje, što im sasvim sigurno otvara mnoge puteve u budućnosti, jer se mogu odlučiti za upis bilo kog fakulteta.
Vidi više za sportsku gimnaziju >>>Spisak gradova za gimnazije
- Ada
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Batočina
- Bečej
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beočin
- Beograd
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Bor
- Bosilegrad
- Brus
- Bujanovac
- Čačak
- Čajetina
- Ćićevac
- Čoka
- Čukarica
- Ćuprija
- Despotovac
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Gadžin Han
- Golubovac
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Ivanjica
- Jagodina
- Kanjiža
- Kikinda
- Kladovo
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kostolac
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kuršumlija
- Lazarevac
- Lebane
- Leskovac
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Malo Crnište
- Medveđa
- Merošina
- Mionica
- Mladenovac
- Negotin
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Obrenovac
- Odžaci
- Opovo
- Osečina
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Pirot
- Plandište
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Rožaje
- Ruma
- Šabac
- Savski Venac
- Sečanj
- Senta
- Šid
- Sjenica
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Stara Pazova
- Stari grad
- Subotica
- Surdulica
- Surdulica
- Surčin
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Ub
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žitište
- Žitorađa
- Zaječar
- Zemun
- Zrenjanin
- Zvezdara