Kurs i obuka za radnika fizičkog obezbeđenja
Kratak opis
Obavljanje poslova fizičko-tehničke zaštite lica i imovine i održavanje reda na sportskim priredbama, javnim skupovima i drugim mestima okupljanja građana.
Opšte informacijeCena | Trajanje kursa: 90 čas
U skladu sa odredbama novog Zakona o privatnom obezbeđenju Republike Srbije, koji je zvanično objavljen u " Službenom glasniku " br. 104/2013, 42/2015 I 87/2018. javila se potreba i za programima stručne obuke koji su vezani za poslove fizičkog i tehničkog obezbeđenja. Akademija Oxford je ovlašćena za obavljanje programa stručne obuke za vršenje fizičko - tehničke zaštite.
Ovaj vid obuke sprovodimo u svakoj našoj poslovnici, a uzevši u obzir da se one nalaze u većini gradova u Srbije i to na preko 20 lokacija, to je ovaj kurs dostupan praktično svakome.
Pomenuti Zakon kao najvažniju odrednicu navodi obavezu polaganja za validnu licencu, kako bi se nivo stručnosti, odnosno odgovornosti osoba koje obavljaju poslove obezbeđenja podigao na zahtevan nivo kvaliteta. A da bi kandidat mogao da polaže stručni ispit za dobijanje pomenute licence pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije neophodno je da poseduje potvrdu o obučenosti, to jest uverenje o završenoj obuci koju sprovodi tim Akademije Oxford, koja je i zvanično ovlašćena za obavljanje programa stručne obuke za vršenje fizičko - tehničke zaštite.
Na taj način svi koji posluju u ovom sektoru na teritoriji cele države imaju obavezu da u svom poslovanju primenjuju važeće priznate standarde, pravila i procedure, te sve osobe koje žele da se zaposle na ovakvim poslovima zapravo imaju potpuno istu polaznu osnovu kada savladaju planirani program obuke. Nastava u okviru osnovne stručne obuke službenika obezbeđenja se odvija u dva segmenta i sastoji se od teorijskog i praktičnog dela.
Plan i program stručne obuke za radnika fizičkog obezbeđenja
Teorijski deo podrazumeva predavanja, kurseve, različite vrste radionica i konsultacija, dok u okviru nastave postoji i praktičan deo koji prvenstveno podrazumeva usavršavanje fizičkih sposobnosti, odnosno obuku za upotrebu fizičke snage. U okviru ovog dela obuke se vrši takozvana kondiciona obuka, a koja se prvenstveno odnosi na fizičku pripremu kroz specijalnu obuku u primeni fizičke snage, budući da će kandidati koji pohađaju kurs za radnika fizičkog obezbeđenja u poslu koji budu obavljali koristiti i takozvana sredstva prinude.
A u okviru ovog dela obuke se kandidati upoznaju sa stavovima, kretanjem i udarcima u karate - boksu, te sa padovima i bacanjima u džudou. Zatim sledi upoznavanje sa zahvatima za privođenje, te načinima odbrane od naoružanog i odbrane od nenaoružanog napadača.
U teorijskom delu postoji ukupno 15 oblasti koje je neophodno da budu savladane sve, budući da je to jedan od uslova za polaganje završnog ispita. Na početnom času, polaznici dobijaju sve potrebne informacije o industriji privatnog obezbeđenja, te o razvijenosti privatnog obezbeđenja na teritoriji Republike Srbije, ali i ostalih država koje se nalaze na teritoriji Evrope, a zatim se upoznaju i sa osnovnim planom i programom obuke za radnika fizičkog obezbeđenja. Potom sledi predavanje o pravnim apsektima obavljanja delatnosti privatnog obezbeđenja, a u okviru koga kandidati dobijaju informacije o broju krivičnih dela koja su prijavljena na teritoriji Republike Srbije, te se upoznaju sa osnovama krivičnog prava i postupka, te prekršajnog prava. Takođe, u ovoj oblasti od predavača dobijaju i sve potrebne smernice o pravilnim načinima za obezbeđenje mesta na kome se odigrao krivični događaj, te o kodeksu profesionalne etike u obavljanju poslova privatnog obezbeđenja, a poseban segment kursa je usmeren na upoznavanje sa takozvanim Sudom časti.
U narednoj oblasti teorijskog dela obuke koja je predviđena redovnim planom i programom se kandidati upoznaju sa primenom zakona, a u smislu dobijanja informacija o sticanju licence fizičkih i pravnih lica, odnosno preduzetnika za obavljanje poslova fizičkog obezbeđenja, te o tome šta je sve potrebno da bi određena osoba, odnosno firma ili preduzetnik stekli licencu za obavljanje ovih poslova, ali i sa svim ostalim informacija koje se tiču ovog pitanja.
U okviru teorijskog dela obuke za radnika fizičkog obezbeđenja polaznici se upoznaju i sa ovlašćenjima koja ima službenik privatnog obezbeđenja, odnosno sa pojmom vansudske zaštite i dozvoljene samopomoći, te sa pojmom nužne odbrane i prekoračenja njenih granica i sa pojmom takozvane krajnje nužde.
Poseban deo teorijskog dela kursa za radnika fizičkog obezbeđenja je usmeren na upoznavanje kandidata sa opremom za obezbeđenje, kao i sa standardnim, odnosno redovnim procedurama obezbeđenja (kontrola pristupa, obezbeđenje patroliranjem, kontrolni centar).
A kako je reč o vrlo specifičnm zanimanju, neophodno je takođe da svako ko pohađa ovaj kurs bude podrobno upoznat i sa procedurama u vanrednim situacijama, ali i sa sistemom zaštite od požara, odnosno sa oblašću bezbednost i zdravlje na radu.
U nastavku ove obuke se polaznici upoznaju sa osnovnim principima ophođenja prema klijentima, a zatim sledi segment vezan za prvu pomoć.
Završni deo u okviru ovog segmenta obuke je usmeren na informisanje, ali i razvijanje komunikacionih veština kandidata kroz niz različitih vežbi i radionica, te se oni osposobljavaju i za rešavanje sukoba, ali i za izdavanje saopštenja za javnost, ali na zakonom propisan način, uzevši u obzir da u ovom slučaju zaštita podataka mora biti na izuzetno visokom nivou.
Potom sledi novi segment u okviru kursa za radnika obezbeđenja, koji se odnosi na obezbeđenje javnih skupova i u okviru koga se polaznici upoznaju najpre sa zakonskim regulativama za vršenje redarskih poslova, te sa planom obezbeđenja, ali i svim onim poslovima koje obavljaju redari, kako bi stekli što jasniji utisak.
Transport novca, vrednosnih i drugih pošiljki na različite načine je tema sledeće oblasti u okviru obuke za radnika fizičkog obezbeđenja, a kandidati uče koji su uslovi za vršenje svih ovih načina transporta vrednosti. Poslednja oblast u okviru teorijskog dela ovog kursa se odnosi na radne odnose i zakonsku regulativu, što podrazumeva upoznavanje kandidata sa sistemom socijalnog dijaloga, radnog prava i aktuelnih problema, te sa evidencijom i potrebom za informisanjem zaposlenih.
Nastava se organizuje prema zahtevima bilo fizičkih ili pravnih lica, bilo preduzetnika koji su usmereni na obavljanje poslova privatnog obezbeđenja, a svakako se od njih zahteva i da prilože sve neophodne dokaze, kako bi se ustanovilo da su ispunili uslove za pohađanje ove vrste obuke. Pod tim mislimo da kandidat mora imati najmanje 18 godina, odnosno da je prema važećim zakonima Republike Srbije reč o punoletnoj osobi. Takođe, svaki kandidat mora imati najmanje SSS (srednju stručnu spremu), a tom prilikom treba da priloži i važeći dokument o psihofizčkoj sposobnosti, koji izdaje ovlašćena zdravstvena ustanova.
Završni ispit za sticanje potvrde o obučenosti
Tek po savladanom teorijskom i praktičnom delu kursa i obuke za radnika fizičkog obezbeđenja koji kao ovlašćena institucija organizuje Akademija Oxford, kandidati stiču pravo da polažu završni ispit kako bi dobili uverenje o završenoj obuci, odnosno potvrdu o obučenosti sa kojom mogu u Ministarstvu unutrašnjih poslova da apliciraju za dobijanje važeće licence za obavljanje ovog posla.
Jedan od osnovnih uslova koje kandidat mora da ispuni da bi mogao da polaže završni ispit jeste da je pohađao apsolutno svako predavanje i vežbe. Ukoliko nije bio u mogućnosti da prati određena predavanja, odnosno da prisustvuje vežbama, te za to poseduje validan dokaz, organizator obuke je dužan da mu obezbedi pohađanje tog predavanja u naknadno zakazanom terminu.
Sam ispit se sastoji od ukupno 25 pitanja, a traje maksimalno 60 minuta. Test je u formi odabira tačnog odgovora, koji kandidat treba da zaokruži, a u pojedinim pitanjima se mogu pojaviti i dva, ali i tri tačna odgovora.
Da bi se smatralo da je prošao ovaj test, polaznik mora tačno da odgovori na najmanje 18 pitanja, a sistem bodovanja podrazumeva ocenu “položio”, ukoliko je osvojio između 18 i 20 poena. U slučaju da je kandidat tačno odgovorio na 21 do 23 pitanja, te osvojio isto toliko poena, budući da je sistem bodovanja vrlo jednostavan, te jedan tačan odgovor nosi jedan poen, to mu se beleži ocena “kvalitetan”. I, ukoliko osvoji između 24 i 25 poena, kandidat dobija ocenu “ističe se” u svojoj potvrdi o obučenosti.
Ukoliko se dogodi da kandidat ne položi završni ispit, odnosno osvoji manje od 18 poena, ima pravo da naknadno, a najranije 7 dana od poslednjeg polaganja ponovo polaže ovaj ispit. Međutim, ukoliko ga ne položi ni nakon trećeg pokušaja, neophodno je da ponovo pohađa kurs za radnika fizičkog obezbeđenja u celosti.
Kome je kurs namenjen: svakome ko želi da stekne licencu za obavljanje poslova fizičkog obezbeđenja, uzevši u obzir da je osnovni uslov za njeno sticanje upravo pohađanje ovog kursa, te sticanje potvrde o obučenosti od strane isntitucija koje su ovlašćene za sprovođenje ove obuke.
Ukupno vreme trajanja polazne obuke: prema važećem planu i programu, kurs za radnika fizičkog obezbeđenja, odnosno njegov teorijski deo se sastoji od ukupno 90 časova, a pod pojmom časa se u ovom slučaju smatra jedan školski časova, koji traje 45 minuta. Od tog broja, 25 časova je određeno za predavanja, dok je preostalih 65 časa namenjeno za različite vrste vežbi i radionica. Obuka u primeni fizičke snage traje ukupno 35 časova, od kojih je samo 3 određeno za predavanja, dok je 32 časa određeno za vežbe.
Dodatne napomene:
- svaki kandidat koji poseduje validan dokaz, odnosno uverenje o položenom ispitu za zaštitu od požara, nije obavezan da pohađa onaj deo obuke za radnika fizičkog obezbeđenja koji se odnosi na oblast zaštite od požara
- da bi kandidat stekao uslov da pohađa završni ispit, on ne sme da izostane ni sa jednog časa, a ukoliko postoji opravdani razlog da ne prisustvuje, bilo teorijskom bilo praktičnom delu organizator obuke je obavezan da mu omogući da naknadno, u dogovorenom terminu prisustvuje času koji je propustio
- uplata se vrši putem uplatnice (za fizička lica), preko računa (za pravna lica), a nakon dostavljenog predračuna
- moguće su dodatne izmene programa, a u zavisnosti od broja polaznika, odnosno od zahteva pravnog lica ili preduzetnika na čiji zahtev se organizuje kurs za radnika fizičkog obezbeđenja
Potrebni uslovi i dokumentacija za uspis na obuku:
- Minimum 18 godina
- Važeća lična karta
- Uverenje o državljanstvu Republike Srbije (ne starije od 6 meseci)
- Diploma SSS
- Lekarsko uverenje o psihofizičkoj sposobnosti
Obuka se može vršiti u svim gradovima.
Nakon zavšene obuke u Akademiji Oxford, polaznici se testiraju na sledeći način:
25 pitanja na testu, na zaokruživanje, trajanje 60min. Ocenjuje se u zavisnosti od broja tačnih pitanja sa “položio”, “kvalitetan” i “ističe se”. Da bi polaznik polozio potrebno je da odgovori na 18 pitanja. Ukoliko kandidat ne položi ispit posle završene obuke, ima parvo da po isteku roka, ne kraćeg od 7 dana ponovo izađe na završni test. Polazniku koji ni u trećem pokušaju ne položi završni ispitni test, mora se ponovo podvrgnuti stručnoj obuci.
Kandidati koji uspešno polože završni ispit nakon obuke, Akademija Oxford im izdaje potvrdu o uspešno završenoj obuci, sa kojom apliciraju za polaganje licence u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Polaganje za licencu se vrši isključivo u Beogradu u Ministarstvu unustrašnjih poslova.
Za prijavu završnog ispita kandidat mora dostaviti:
- Važeću ličnu kartu
- Potvrdu o završenoj obuci u Akademiji Oxford
- Dokaz o uplaćenoj naknadi
- Prijava ispita (obrazac prijave možete preuzeti sa sajta MUP-a)
Postoje tri licence za koje se može polagati. To su O1, O2 i O3. Ispit za svaku licencu se sastoji od 3 oblasti. Ispit je položio onaj kandidat koji je položio sve tri oblasti. Ukoliko kandidat ne položi sve tri oblasti ima pravo da, minimum 15 dana od dana polaganja ponovo izađe na ispit i polaže samo one oblasti koje prvobitno nije položio.
Kandidat koji 3 puta izađe na polaganje i ne položi, mora ponoviti obuku.
Kada kandidat prijavi polaganje ispita za licencu u Beogradu i ne pojavi se na polaganju, ima rok od 7 dana da dostavi validno opravdanje (bolovanje, smrtni slučaj, bolest bližnjih, itd). Ukoliko kandidat ne dostavi odgovarajuće opravdanje, smatraće se da nije položio ispit.
Nakon polaganja, kandidat predaje u MUP-u, u gradu u kom živi dokumentaciju za izradu licence, gde je i preuzima. Potrebna dokumentacija za fizička lica:
- original Uverenja o državljanstvu Republike Srbije (ne strarije od 6 meseci)
- overenu kopiju diplome o završenoj školi i stepenu stručne spreme
- lekarsko uverenje
- uverenje od suda se se protiv lica ne vodi krivični postupak
- uverenje o obuci za rukovanje vatrenim oružjem, odnosno uverenje da je odslužio vojni rok sa oružjem, ako poslove vrši sa oružjem.
- uverenje o položenom stručnom ispitu u Ministarstvu
- dokaz o uplati republičke administrativne takse:
- taksa za Zahtev za izdavanje licence fizičkom licu u iznosu od 300 rsd na ŽR: 840-742221843-57 poziv na broj 04-096
- taksa za Izdavanje rešenja za vršenje poslova privatnog obezbeđenja fizičkom licu na ŽR: 840-742221843-57 poziv na broj 04-096
- 1. Šta je FTO?
- 2. Šta je kolektivna odbrana?
- 3. Šta je kolektivna bezbednosti?
- 4. Šta je kooperativna bezbednost?
- 5. Koja su četiri pristupa bezbodnosti?
- 6. Šta je saradnja u bezbednosti?
- 7. Koja su četiri prstena bezbednosti?
- 8. Koji je osnovni pojam bezbednosti?
- 9. Koje se vrste bezbednosti razlikuju?
- 10. Šta system bezbednosti predstavlja?
- 11. Koji su elementi nacionalnog sistema bezbednsoti?
- 12. Koje su opšte mere pezbednosti?
- 13. Koje su specijalne mere bezbednosti?
- 14. Šta je bezbednosna kultura?
- 15. Šta predstavlja bezbednosna situacija?
- 16. Šta je obaveštajna služba?
- 17. Šta predstavlja zaštita?
- 18. Ko su subjekti zaštite?
- 19. Navedite oblike organizovanja zaštite?
- 20. Koji su vojni izazovi, rizici i pretnje?
- 21. Šta je osnovna karakteristika sistema odbrane?
- 22. Kako ratno stanje nastaje?
- 23. Globalno šta čini system odbrane?
- 24. Šta je civilna zaštita?
- 25. Objasnite system FTO?
- 26. Šta fzička bezbednosti podrazumeva?
- 27. Šta tehnička bezbednst podrazumeva?
- 28. Šta je zaštita na radu?
- 29. Kako se organizuje FTO kroz državni sector bezbednosti?
- 30. Kako se organizuje FTO kroz Privatni sector bezbednosti?
- 31. Koje su funkcije privatnih preduzeća za obezbeđenje?
- 32. Šta je bezbednosni marketing?
- 33. Šta je bezbednosni konsalting?
- 34. Šta je bezbednosni inženjering?
- 35. Kako se rši kontorla sistema FTO?
- 36. Koji su sadržaji sitema FTO?
- 37. Kako se ispoljavaju ugrožavajući faktoi imovine i života ljudi?
- 38. Navedite pojedine oblike ugrožavanja imovine i života?
- 39. Objasnite pojedine oblike ugrožavanja imovine i života?
- 40. Šta obuhvataju sadržaji sistema FTO?
- 41. Koji su principi obezbeđenja odgovarajući kako bi FTO uspešno funkcionisao?
- 42. Šta je kontraobaveštajna zaštita?
- 43. Šta predstavlja zaštita ličnosti?
- 44. Koje su mere zaštite određenih objekata i rejona?
- 45. Koje su mere dezinformisanja?
- 46. Koji su kriterijumi mera obezbeđenja?
- 47. Koji je osnovni zadatak sistema FTO?
- 48. Navedite sadržaje sisteme obezbeđenja u savremenoj praksi?
- 49. Od čega se sastoji služba FTO?
- 50. Koje su osnovni objekti FTO?
- 51. Koja je opšta oprema pripadnika FTO?
- 52. Šta je unutrašnja organizacija službe FTO?
- 53. Koje su odgovornosti menadžera službe FTO?
- 54. Kako se obavlja delatnost službe FTO?
- 55. Objasnite načela rada službe FTO?
- 56. Koji su opšti kriterijumi za rad službi FTO?
- 57. Koja su ovlašćenja neposrednih izvršitelja službe FTO?
- 58. Kakvo ponašanje službenika FTO mora da bude?
- 59. Koje su opšte dužnosti čuvara?
- 60. Koje su posebne dužnosti izvršilaca službe FTO?
- 61. Koje su dužnosti operativnih izvšilaca?
- 62. Koje su dužnosti smenovođe?
- 63. Koji su zadaci menadžera obezbeđenja službe FTO?
- 64. Koji su nivo odgovornosti službi FTO?
Spisak gradova za kurs i obuku za radnike fizičkog obezbeđenja
- Ada
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Batočina
- Bečej
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beočin
- Beograd
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Bor
- Bosilegrad
- Brus
- Bujanovac
- Čačak
- Čajetina
- Ćićevac
- Čoka
- Čukarica
- Ćuprija
- Despotovac
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Gadžin Han
- Golubovac
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Ivanjica
- Jagodina
- Kanjiža
- Kikinda
- Kladovo
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kostolac
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kuršumlija
- Lazarevac
- Lebane
- Leskovac
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Malo Crnište
- Medveđa
- Merošina
- Mionica
- Mladenovac
- Negotin
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Obrenovac
- Odžaci
- Opovo
- Osečina
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Pirot
- Plandište
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Rožaje
- Ruma
- Šabac
- Savski Venac
- Sečanj
- Senta
- Šid
- Sjenica
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Stara Pazova
- Stari grad
- Subotica
- Surdulica
- Surdulica
- Surčin
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Ub
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žitište
- Žitorađa
- Zaječar
- Zemun
- Zrenjanin
- Zvezdara