Posebna obuka i kurs lica koja rade na poslovima zaštite od požara
Audio verzija teksta
U trenutno aktuelnom Zakonu o zaštiti od požara je vrlo jasno navedeno da lica, koja su zaposlena na poslovima zaštite od požara imaju obavezu da pohađaju posebnu obuku iz oblasti zaštite od požara, odnosno da po njenom završetku polože stručni ispit. Upravo je u članu 55 trenutno važećeg Zakona o zaštiti od požara Republike Srbije to navedeno, a svi kandidati imaju rok od godinu dana od momenta kada zasnuju radni odnos, to jest kada budu raspoređeni na poslove zaštite od požara. Upravo njima je i namenjena posebna obuka i kurs lica koja rade na poslovima zaštite od požara, a vrši je pravno lice koje poseduje odgovarajuće dozvole.
Program same obuke, kao i princip polaganja stručnog ispita je jasno definisani Pravilnikom o posebnoj obuci i polaganju stručnog ispita iz oblasti zaštite od požara. U pitanju je pravilnik, koji je zvanično objavljen u “Službenom glasniku” Republike Srbije broj 92 / 2010 i broj 11 / 2011.
Nakon što budu završili sa pohađanjem ove posebne obuke, a koja je propisana aktuelnim Pravilnikom, kandidati stiču uslov za polaganje ispita, posle koga mogu da postanu vlasnici ovlašćenja i licence za poslove zaštite od požara, odnosno za izradu glavnog projekta zaštite od požara i posebnih sistema i mera zaštite od požara. Ističemo da polaganje ispita za sticanje zvanične licence organizuje Akademija Oxford u saradnji sa nadležnim državnim institucijama, a što je u ovom slučaju Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, pred čijom komisijom kandidati i imaju obavezu da polažu ovaj specijalistički ispit. S obzirom na to da je jedan od uslova za polaganje i pohađanje ove posebne obuke, to znači da svaki zainteresovani ima obavezu o tome da dostavi relevantan dokaz. Podrazumeva se da će od strane nadležnih u okviru same poslovnice institucije organizatora svaki kandidat na vreme dobiti i sve potrebne informacije o samom ispitu, kao i o dokumentima koja prema slovu zakona, on ima obavezu da priloži prilikom prijavljivanja za polaganje.
U okviru svake poslovnice pomenute obrazovne institucije će biti organizovano polaganje ispita za sticanje licence i ovlašćenja za izradu Glavnog projekta zaštite od požara i posebnih sistema i mera zaštite od požara, kojom prilikom će članovi nadležne komisije izaći na lice mesta, kako bi izvršili sve neophodne provere, te se podrazumeva da će blagovremeno svaki polaznik da dobije informaciju o datumu i postupku polaganja.
Jasno je definisan i nastavni plan i program za lica koja prethodno imaju završenu srednju školu i za one kandidate, koji su stekli fakultetsku diplomu.
Takođe u članu 2 tog Pravilnika je jasno navedeno da ono lice, koje je ovaj stručni ispit položilo prema programu za kandidate sa stečenim srednjoškolskim obrazovanjem, ima obavezu da u roku od 60 dana od momenta sticanja fakultetske diplome, to jest od raspoređivanja na radno mesto, a za koje se zahteva viši nivo obrazovanja, polaže stručni ispit i to isključivo po programu za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem. Isto tako je u pomenutom članu navedeno da lice, koje je steklo šesti stepen obrazovanja biva izjednačeno sa kandidatom, koji ima visoko obrazovanje.
Vrlo je važno i da pravno lice koje ovu posebnu obuku organizuje, a u ovom slučaju Obrazovni centar Akademije Oxford, poseduje i registar kandidata, odnosno dnevnik sa prozivnikom i da ga vodi na propisani način.
Jasno je navedeno u članu 3 konkretnog Pravilnika i šta sve mora da postoji u konkretnom registru, a da bi on mogao da bude smatran pravno validni.
TESTOVI
Dalje moramo informisati sve i da postoji određena razlika u programima posebne obuke za lica sa stečenim srednjim obrazovanjem i za lica sa stečenim visokim obrazovanjem. U tom smislu osoba, koja poseduje diplomu srednje škole ima obavezu da pohađa opšti deo, zatim specijalistički, kao i praktični, dok lice koje je steklo diplomu nekog fakulteta ima obavezu da pohađa samo opšti i specijalistički deo.
U principu, opšti deo koji uključuje posebni kurs i obuka lica koja rade na poslovima zaštite od požara je istovetan i za jedne i za druge kandidate, a sastoji se od dva predmeta. Trebalo bi da kandidati najpre pohađaju nastavu, a zatim i da polažu predmet normativno uređenje zaštite od požara, odnosno predmet opasne materije, požar i eksplozija.
Kao što smo već napomenuli, specijalistički deo se razlikuje, pa u tom smislu kandidati, koji imaju završenu srednju školu treba da polažu četiri predmeta, a oni koji su stekli diplomu određenog fakulteta polažu pet predmeta.
Isto tako je vrlo jasno navedeno u zvaničnom Pravilniku o posebnoj obuci i polaganju stručnog ispita iz oblasti zaštite od požara, a u članu broj četiri, da kandidati koji imaju stečeno srednje obrazovanje treba da polažu predmete preventivna zaštita od požara, sredstva za gašenje požara i vatrogasne sprave i oprema, kao i predmet taktika gašenja požara. Kada su u pitanju kandidati sa stečenim visokim obrazovanjem, njihova je obaveza da pohađaju nastavu, odnosno da polažu predmete preventivna zaštita od požara, sredstva za gašenje požara i stabilni sistemi zaštite od požara, kao i predmete vatrogasne sprave i oprema i taktika gašenja požara.
U konkretnom Pravilniku je precizno navedeno i da po 180 časova ukupno treba da pohađa svaki kandidat, s tim da se naravno razlikuje broj časova od predmeta do predmeta.
A u toku polaganja stručnog ispita će članovi komisije, koju formira resorno ministarstvo, odnosno nadležni ministar, biti u obavezi da provere u kojoj meri je konkretni kandidat stručno osposobljen za rad na poslovima zaštite od požara. Upravo su članovi komisije ujedno i ispitivači za sve predmete, koje podrazumeva ovaj Pravilnik. Moramo napomenuti i da je potpuno javan rad komisije, a da će nadležno ministarstvo definisati i u kojim terminima bi kandidati, koji su prethodno pohađali posebni seminar lica koja rade na poslovima zaštite od požara, trebalo i da polažu stručni ispit, odnosno ispite.
Potrebno je da lice, koje ispunjava zahteve, odnosno koje je prethodno steklo srednje ili visoko obrazovanje izvrši prijavu i to pri nadležnom ministarstvu, a isključivo preko onog pravnog lica, u okviru koga je tu posebnu obuku i pohađao.
Nakon što završi sa pohađanjem posebne obuke, kandidat je dužan da u roku od 15 dana najduže podnese prijavu za polaganje stručnog ispita. Naravno ukoliko ima opravdane razloge i relevantan dokaz za njih, te ako dođe do vanrednih situacija, koje su zvanično propisane zakonom, može biti odložen rok za prijavu na najviše 60 dana od dana završetka posebne obuke. A ukoliko ne bude sve to ispoštovano, odnosno ako kandidat prekrši zadate rokove, njegova je obaveza da ponovo posebnu obuku pohađa u skladu sa pravilima.
U prijemnom formularu se moraju naći osnovne informacije o svakom kandidatu, a prvenstveno se misli na ime, ime jednog roditelja i njegovo prezime, kao i na jedinstveni matični broj prijavljenog, odnosno na datum i mesto njegovog rođenja. Podrazumeva se da u prijavi moraju biti navedene i informacije o prebivalištu, zatim nivo obrazovanja i odgovarajuća dokumentacija, kojom se to dokazuje. Uz to, u prijemnom formularu mora biti navedena i informacija o nazivu poslodavca, kod koga je zaposlen taj kandidat i obavlja poslove zaštite od požara. Potrebno je da prijavljeni navede i koliko godina radnog iskustva ima, te obavezno koji ispit želi da tom prilikom polaže i u kom ispitnom roku.
Obavezen je svaki prijavljeni kandidat da dostavi i propisanu dokumentaciju uz prijavu. A izuzev izvoda iz matične knjige rođenih i prepisa diplome, odnosno overene fotokopije, on mora dostaviti i relevantnu potvrdu pravnog lica o tome da je pohađao posebnu obuku. Takođe je važno i da dokumentacija za prijavljivanje bude upotpunjena relevantnom potvrdom poslodavca o vrsti poslova koje je kandidat obavljao i o stečenom radnom iskustvu.
S obzirom na to da je dozvoljeno i da kandidati, koji u tom trenutku nisu u radnom odnosu, polažu ovaj stručni ispit, to se od njih zahteva i da prilože opis poslova za koje žele da polažu tom prilikom ispit.
Komisija će zvanično svakom prijavljenom kandidatu, odnosno pravnom licu preko koga je on prijavu izvršio, dostaviti i pismeno obaveštenje o tome da su ispunjeni uslovi za polaganje stručnog ispita, a u tom obaveštenju će biti navedeno i na kom mestu, odnosno kog datuma i u kom terminu će biti u obavezi taj kandidat da polaže stručni ispit iz oblasti zaštite od požara.
Izuzetno je važno da napomenem o i da u članu broj 14 Pravilnika o posebnoj obuci i polaganju stručnog ispita iz oblasti zaštite od požara navedeno da nakon što bude nadležno ministarstvo primilo uredno prijavu, ima rok od najduže dva meseca da omogući tom kandidatu da polaže stručni ispit. Takođe je u tom istom članu navedeno i da najkasnije 30 dana pre dana, kada je zakazano polaganje, postoji obaveza dostavljanja informacija kandidatu na propisani način.
Ocena koju će kandidat dobiti za svaki ispit jeste “ položio “ ili “ nije položio “. Ističemo da isključivo članovi komisije imaju obavezu da donesu odluku o tome da li je kandidat celokupan stručni ispit položio ili nije.
A ukoliko članovi komisije ne budu zadovoljni poznavanjem materije određenog kandidata, njemu će biti omogućen izlazak na popravni ispit i to najkasnije 30 dana od dana prethodnog polaganja.
Naravno da osoba koja iz tri ili, pak više predmeta ne pokaže dovoljno znanja, nije u mogućnosti da stručni ispit iz oblasti zaštite od požara položi.
Biće omogućeno svakom kandidatu da celokupan ispit položi još jednom, a isključivo u roku koji ne sme biti kraći od tri meseca, odnosno duži od 6 meseci od momenta kada je prvi put taj ispit polagao. Smatra se da ukoliko kandidat ne izvrši prijavu za ponovno polaganje stručnog ispita, odnosno ne ispoštuje zadate rokove, on nije ni položio taj ispit. Sve to isto važi i ukoliko kandidat odustane od započetog polaganja, a bez relevantnog opravdanja. A u slučaju da postoji opravdani razlog i kandidat o tome dostavi relevantnu dokumentaciju, biće mu omogućeno da nastavi bez ikakvih smetnji sa polaganjem stručnog ispita.
Članovi komisije imaju obavezu da vode zvaničan zapisnik, a na osnovu koga će kandidati steći uverenje o položenom stručnom ispitu i to za izabranu kategoriju, odnosno za lica sa stečenim srednjim ili visokim obrazovanjem.
U članu broj 23 Pravilnika o posebnoj obuci i polaganju stručnog ispita iz oblasti zaštite od požara je navedeno i koji troškovi u vezi sa polaganjem stručnog ispita postoje. Na prvom mestu je tu posebna obuka i kurs lica koja rade na poslovima zaštite od požara, zatim troškovi organizovanja samog ispita, kao i troškovi rada komisije i drugi.
Važno je da svi zainteresovani, koji ispunjavaju propisane uslove, izvrše prijavu ili ličnim dolaskom u prostorije jedne od poslovnica Obrazovnog centra Akademije Oxford ili putem telefona ili elektronski (slanjem osnovnih informacija o sebi na mejl adresu). Zatim će biti informisani o datumu početka posebne obuke, ali i o postupku upisa. A uzevši u obzir da ova obrazovna institucija nastavu organizuje kako u formi poluindividualne i grupne, tako isto i za individualne polaznike, te časovi mogu biti pohađani prema klasičnom principu i putem računara, to je isto tako obaveza svakog kandidata i da prilikom prijavljivanja navede nadležnima kako želi predavanja da pohađa. Naravno da će tom prilikom on dobiti sve neophodne informacije o načinu sprovođenja nastave, odnosno o obavezama koje mora u tom slučaju da ispuni.
Cena: 20,000 RSD + PDV
Spisak gradova za posebnu obuku i kurs lica koja rade na poslovima zaštite od požara
- Ada
- Ada Ciganlija
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Alibunar
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Banovo Brdo
- Banjica
- Batajnica
- Batočina
- Bečej
- Bečmen
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beli Potok
- Beočin
- Beograd
- Bežanija
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Boljevci
- Bor
- Borča
- Bosilegrad
- Braće Jerković
- Brus
- Bujanovac
- Cerak
- Crna Trava
- Čačak
- Čajetina
- Čoka
- Čubura
- Čukarica
- Ćićevac
- Ćuprija
- Dedinje
- Despotovac
- Dečani
- Đakovica
- Đeneral Janković
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Dorćol
- Dragaš
- Dušanovac
- Gadžin Han
- Glogovac
- Golubovac
- Gora
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Istok
- Ivanjica
- Jakovo
- Jagodina
- Jajinci
- Junik
- Kanarevo Brdo
- Kanjiža
- Kaluđerica
- Kalvarija
- Kalemegdan
- Karaburma
- Kačanik
- Kikinda
- Kladovo
- Klina
- Klokot
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kosovo Polje
- Kosovska Kamenica
- Kosovska Mitrovica
- Kostolac
- Kotež
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krnjača
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kumodraž
- Kuršumlija
- Labudovo Brdo
- Lajkovac
- Lapovo
- Lazarevac
- Lebane
- Ledine
- Leposavić
- Leskovac
- Lipljan
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Mališevo
- Malo Crnište
- Mamuša
- Medaković
- Medveđa
- Merošina
- Miljakovac
- Mionica
- Mirijevo
- Mladenovac
- Negotin
- Neimar
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Galenika
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Novo Brdo
- Obilić
- Obrenovac
- Odžaci
- Ovča
- Opovo
- Orahovac
- Osečina
- Ostružnica
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Peć
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Petrovčić
- Petlovo Brdo
- Pinosava
- Pirot
- Plandište
- Podujevo
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Priština
- Prizren
- Progar
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Resnik
- Ripanj
- Rožaje
- Ruma
- Rušanj
- Šabac
- Štimlje
- Štrpce
- Šumice
- Savski Venac
- Savamala
- Sečanj
- Senta
- Senjak
- Šid
- Sjenica
- Slankamen
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbica
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Sremčica
- Stara Pazova
- Stari Grad
- Subotica
- Surdulica
- Surduk
- Surčin
- Suva Reka
- Svilajnac
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Tutin
- Ub
- Umka
- Uroševac
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Vidikovac
- Vitina
- Višnjička Banja
- Velika Moštanica
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrčin
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Vučitrn
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žarkovo
- Žitište
- Žitorađa
- Železnik
- Zaječar
- Zemun
- Zemun Polje
- Zrenjanin
- Zvezdara
- Zubin Potok