Bioinformatičar
Među mnogim zanimanjima koja u današnje vreme nastaju i razvijaju se, možda nešto sporije nego u svetu su najzastupljenija ona koja spadaju u domen računarstva i informatike. Jedno od takvih zanimanja je i bioinformatičar.
Kandidat koji se školuje za sticanje ovog zvanja bi trebalo da na osnovu različitih računarskih i matematičkih nauka obavlja istraživanja sa ciljem unapređenja takozvanih bio - medicinskih nauka. On nastoji da na osnovu znanja koja poseduje iz ovih oblasti reši određene nejasnoće i naučne probleme koji su vezani za različite oblasti, a ponajviše za oblast molekularne biologije, te se primarno bavi itraživanjem DNK - a, a pomoću različitih matematičkih formula i računarskih programa i platofrmi koje se, barem u svetu neprekidno razvijaju.
Pored toga, kandidat koji stekne zvanje bioinformatičar se bavi i biohemijom, hemijom, te izučavanjem međusobnog odnosa između makro i genskog, odnosno makro i proteinskog sastava organizma i njegovih ćelija, bez obzira da li je reč o ljudskom, biljnom ili, pak životinjskom organizmu. Shodno tome, usmeren je i na unapređivanje svih oblasti računarstva i informatike koje mu mogu poslužiti u naučnim istraživanjima, poput: baza podataka, mašinskog učenja, istraživanja podataka, ali i modeliranja informacija i procesa, te takozvane algoritmike, kao i verovatnoće, statistike, analize, ali i algebre i geometrije. Jednom rečju, na osnovu matematičkih i računarskih znanja i određenih operacija i programa, on pokušava da razreši mnoge nedoumice vezane za ljudski, životinjski i biljni organizam koje muče naučnike celog sveta, te da pokuša da, između ostalog ustanovi vezu između prisustva određenih bakterija ili virusa i određenih oboljenja.
Ono što karakteriše posao bioinformatičara jeste prilično velika količina informacija sa kojima dolazi u dodir prilikom istraživanja, te njihova ne tako jednostavna obrada.
Osim što ima primenu u medicini, bioinformatika itekako može da služi i u farmaciji, ali i u poljoprivredi.
Bioinformatičar se bavi različitim vrstama analiza, poput analize bakterijskih i viralnih genoma, te sekundarne strukture proteina, ali i pokušajem rekonstrukcije sekvenci jednog genoma. Uz sve navedeno, poseban segment delovanja jednog bioinformatičara podrazumeva istraživanje podataka, te pregled obimnih baza podataka, sa ciljem pronalaženja krajnjeg rešenja o određenoj temi koju istražuje.
Kada se uzme u obzir sam naziv ove nauke, sasvim je jasno da se bioinformatika karakteriše kao nauka koja se bavi proučavanjem bioloških informacija uz pomoć računarskih i matematičkih metoda. U praksi to znači da bioinformatičar na osnovu različitih kompjuterskih platformi, programa i drugih alata nastoji da prikupi, analizira i prati podatke o specifičnim funkcijama određenih ćelija ili organizama, a sa osnovnim ciljem da dođe do saznanja o načinu funkcionisanja procesa u biljnim, životinjskim i ljudskim organizmima.
Kako se bioinformatika razvija u svetu, širi se i polje njene primene, pa je sa tim u vezi sve više zastupljena i takozvana informaciona dijagnostika i informaciona terapija u medicini. Upravo zahvaljujući saznanjima do kojih su došli bioinformatičari iz celog sveta danas se, recimo EKG (elektrokardiodiogram) primenjuje u celom svetu, ali i mnoge druge informacione tehnike dijagnostike.
Sasvim je jasno da bioinformatičar itekako može da ima uticaja na razvijanje, ali i usavršavanje novih načina lečenja, a u smislu novih tretmana određenih oboljenja, te nove sinteze određenih supstanci sa ciljem nastanka adekvatnih lekova za određeno oboljenje.
Kako je u svetu, barem za sada ovo zanimanje mnogo razvijenije nego kod nas, tamo postoje i specijalizovani bioinformatički centri. Kod nas se zanimanje bioinformatičar još uvek razvija, ali je sve više mladih ljudi shvatilo prednost upisivanja specijalizovanih obuka za sticanje ovog zvanja.
Spisak gradova za zanimanje Bioinformatičar
- Ada
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Batočina
- Bečej
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beočin
- Beograd
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Bor
- Bosilegrad
- Brus
- Bujanovac
- Čačak
- Čajetina
- Ćićevac
- Čoka
- Čukarica
- Ćuprija
- Despotovac
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Gadžin Han
- Golubovac
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Ivanjica
- Jagodina
- Kanjiža
- Kikinda
- Kladovo
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kostolac
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kuršumlija
- Lazarevac
- Lebane
- Leskovac
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Malo Crnište
- Medveđa
- Merošina
- Mionica
- Mladenovac
- Negotin
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Obrenovac
- Odžaci
- Opovo
- Osečina
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Pirot
- Plandište
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Rožaje
- Ruma
- Šabac
- Savski Venac
- Sečanj
- Senta
- Šid
- Sjenica
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Stara Pazova
- Stari grad
- Subotica
- Surdulica
- Surdulica
- Surčin
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Ub
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žitište
- Žitorađa
- Zaječar
- Zemun
- Zrenjanin
- Zvezdara