Obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama
Kratak opis
Polaznik se upoznaje sa: mašinama koje se koriste u poljoprivredi i kako upravljati njima, održavanjem i popravkom.
Opšte informacijeCena | Trajanje kursa: 240 radnih sati
Svaka osoba koja želi da stekne sertifikat za rukovaoca poljoprivrednim mašinama će se tokom specijalizovane obuke, a koju organizuje Akademija Oxford da se najpre upozna sa različitim vrstama mašina koje se primenjuju u poljoprivredi, ali isto tako će da nauči i na koji način se ne samo njima upravlja, već i kako se održavaju prema pravilima, odnosno kako se vrše sve neophodne popravke.
Cele kalendarske godine je otvorena mogućnost za prijavljivanje svih zainteresovanih polaznika, a što oni mogu da učine ili direktno u jednoj od poslovnica ili mogu da se prijave putem telefona, to jest da na zvaničan mejl organizatora obuke pošalju svoje podatke za prijavu, a to se odnosi najpre na kontakt podatke, prezime i ime, kao i tip obuke koji žele da pohađaju, te u kojoj poslovnici, ali i sve ostale detalje koje smatraju bitnim.
Kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama su koncipirani tako da je pred polaznike stavljen zahtev za pohađanje teorijskog, odnosno praktičnog dela. Prilikom prijavljivanja, te upisivanja, svaki polaznik treba da navede da li ga zanima individualna ili poluindividualna nastava u okviru teorijskog dela ili želi da ovaj kurs pohađa online, odnosno u grupi. A u skladu sa njegovom odlukom će zavisiti i gde se održava ovaj kurs, to jest u kojim terminima, te kojom dinamikom.
A ako se odluči za individualnu nastavu ili poluindividualnu, on će je svakako pratiti u odabranoj poslovnici, stim da će i termine, kao i dinamiku dogovoriti precizno sa svojim profesorom, a sa kojim će se isto usaglasiti i o tačnom datumu početka ovog vida nastave.
Onaj polaznik kome najviše odgovara kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama koja se odvija preko interneta, mora da ima računar i stabilnu internet vezu, a ovu obuku prati sa bilo kog mesta gde mu je omogućen pristup računaru i takvoj internet konekciji. Za termine i dinamiku, kao i datum početka nastave kod online obuke, isto važi kao i kod prethodno pomenutih.
Osnovna karakteristika grupne nastave jesu precizno definisani termini i dinamika, a nastava se odvija u manjim grupama polaznika, koje mogu da broje najviše njih osmoro. Osnovni uslov koji mora da bude ispunjen da bi se ovaj vid nastave sproveo, jeste prijavljivanje minimalnog broja polaznika potrebnih za formiranje jedne grupe, a to znači da je u određenoj poslovnici neophodno da se prijavi najmanje njih četvoro.
U cenu koja je navedena za teorijski deo obuke se, osim njenog pohađanja, računa i polaganje završnog ispita, odnosno izrada sertifikata i dodatka sertifikatu, kao i sva literatura koja je neophodna polazniku radi pripreme za polaganje, a što podrazumeva skriptu ili priručnik.
Praksu polaznik može da pohađa u firmi koju potpuno samostalno odabere ili u onoj firmi sa kojom Akademija Oxford, kao organizator ove obuke ima sklopljen ugovor o saradnji. Svi oni polaznici koji se odluče za prvu navedenu varijantu, moraju znati da ne postoji garancija za kvalitet prakse, kao što organizator kursa ne može da ih informiše ni o njenoj ceni, jer je neophodno da se polaznik sa ovlašćenim licem te firme dogovori oko svih potrebnih detalja. Da bi zaista bio u mogućnosti da pohađa praksu u toj kompaniji, polaznik je dužan da ovlašćeno lice u konkretnoj poslovnici Organizatora kursa najpre o tome obavesti, a potom i da dostavi potrebne informacije o određenoj firmi, kako bi bilo omogućeno sklapanje ugovora o poslovno - tehničkoj saradnji i to u što kraćem roku, posle čega on može nesmetano da pohađa praksu.
Prilikom upisa, svaki polaznik potpisuje ugovor sa organizatorom ove obuke i tada je neophodno najpre da lično bude prisutan, kao i da dostavi obaveznu dokumentaciju. A u ovom slučaju to podrazumeva dostavljanje fotokopije diplome srednje škole ili fotokopije svedočanstva osnovne škole, te ličnu kartu ili neki drugi lični dokument sa fotografijama. Ako polaznik poseduje čipovan dokument, on je takođe obavezan da dostavi i taj dokument očitan. Isto tako, tom prilikom mora da dostavi i kopiju kako izvoda iz matične knjige rođenih, to jeste krštenice, tako i fotokopiju uverenja o državljanstvu, ali pod uslovom da to uverenje nije starije od šest meseci.
Kada se završi obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama, polaznik ima mogućnost da pristupi polaganju završnog ispita, ali uz uslov da je u međuvremenu obavio stručnu praksu i to u trajanju od 240 radnih sati.
Završni ispit je sačinjen od dva dela, te je u okviru pismenog dela prisutno ukupno 12 pitanja, dok ih na usmenom delu ima tri. Kada bude položio ovaj ispit, on će morati da dostavi uz svu obaveznu dokumentaciju i potvrdu da je odradio praksu u predviđenom trajanju, a toj dokumentaciji se dodaje i ugovor, odnosno kako završni test i zapisnik, nakon čega se pristupa izradi sertifikata.
Ukoliko kandidat samo želi da polaže ovaj ispit, a da nije pohađao navedenu obuku u okviru Akademije Oxford, on je dužan da dostavi original potvrde da je odradio praksu, to jest da dostavi dokaz da je imao prilike da stekne relevantno radno iskustvo u oblasti koja se ispituje, te da izvrši prijavu za polaganje završnog ispita na propisan način. Pored toga je dužan i da dostavi dokumentaciju koja se smatra obaveznom, te se takođe prilaže i završni test, odnosno zapisnik sa polaganja.
Svako ko bude stekao sertifikat, a nalazi se na zvaničnoj evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, može i da ga odmah upiše u radni dosije, budući da je od 01. januara 2016. uvedena novina vezano za upisivanje sertifikata, te se ono vrši isključivo elektronskim putem i to od strane NSZ - a, a isključivo za one osobe koje su na njenoj evidenciji. Podrazumeva se da kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama mogu da pohađaju i zaposlene osobe, te da takođe pristupe i polaganju ovog ispita, ali oni nisu u mogućnosti da upišu sertifikat u radni dosije odmah, već mogu da ga predaju trenutnom poslodavcu kao dokaz da su osposobljeni za obavljanje ovog posla. A što se tiče upisivanja sertifikata u radni dosije za ove kandidate, oni će morati da sačekaju da se ponovo nađu na evidenciji pomenute službe, kada će i biti u mogućnosti da zahtevaju upisivanje sertifikata prema pravilima.
Svi oni kandidati koji žele da steknu sertifikat, a žive u bilo kom gradu u kome ne postoji poslovnica Akademije Oxford, imaju mogućnost da samostalno pronađu firmu u kojoj žele da pohađaju praktični deo obuke, te ispoštuju sve što je navedeno, kako bi im to bilo omogućeno. A što se teorijskog dela tiče, njega mogu da pohađaju na primer preko interneta, ako žele, a polaganje završnog ispita po ispunjenju uslova za ove kandidati će biti omogućeno u onoj poslovnici organizatora koja je smeštena najbliže mestu njihovog trenutnog stanovanja.
Šta obuhvata obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama?
U opisu radnog mesta osobe koja se kvalifikuje za rukovaoca poljoprivrednim mašinama se, osim upravljanja njima, nalazi i njihovo održavanje, odnosno vršenje svih popravki koje se smatraju manjim na mašinama koje se primenjuju u oblasti poljoprivrede.
Iz tog razloga, predavači na početku ove obuke sve polaznike najpre upoznaju sa različitim vrstama mašina koje se koriste u navedenoj oblasti, a što se uglavnom odnosi na mašine poput kombajna, vršalica i traktora, ali i specijalnih mašina namenjenih, recimo branju kukuruza, zatim kosačica i mnoge druge.
Svako ko bude pohađao obuku i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama će steći i neophodna znanja o delovima onih mašina koje se najčešće koriste u praksi, a kako bi samostalno i na što kvalitetniji način mogao da obavlja svoj posao.
Budući da su mnoge od tih mašina delom i automatizovane, predavači će posebnu pažnju obratiti i na podučavanje polaznika vezano za korišćenje takvih mašina. A oni će naravno naučiti i da upravljaju ručnim i nožnim komandama, što će moći da primene tokom pohađanja praktičnog dela. Podrazumeva se i da je poželjno da svako ko pohađa ovu obuku poseduje i vozačku dozvolu, a kako bi bio u mogućnosti da rukuje ovim mašinama, jer će mu to znatno olakšati savladavanje znanja koja predviša teorijski deo nastave.
Isto tako, obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama u teorijskom delu podrazumevaju upoznavanje polaznika sa pravilnim održavanjem različitih tipova mašina, ali i sa utvrđivanjem odnosno otklanjanjem nekih kvarova koji se svrstavaju u manje. Da bi te mašine funkcionisale besprekorno, neophodno je da osoba koja je zadužena za rukovanje njima, poznaje delove pojedinačnih mašina, a kako bi mogla da ih svakodnevno održava na pravilan način.
Važno je naglasiti i da će predavači za vreme teorijskog dela nastave da predstave polaznicima mnoge situacije kada može doći do nekih nezgoda prilikom rukovanja poljoprivrednim mašinama, te će im svakako i pojasniti šta treba da urade kako bi te situacije izbegli.
U okviru teorijskog dela nastave, koji podrazumeva kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama polaznici će da se upoznaju i sa osnovnim odredbama zakona o bezbednosti i zaštiti na radu, a kada će ih profesori upoznati i sa osnovama pružanja prve pomoći, jer se ponekad prilikom obavljanja ovog posla mogu dogoditi i različite povrede, pa je neophodno da osoba koja je kvalifikovana za rukovaoca poljoprivrednim mašinama zna na koji način tada treba odreagovati.
Kako se odvija nastava na obuci za rukovaoca poljoprivrednim mašinama?
Svaki onaj polaznik koga zanima kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama, treba da prođe kroz teorijski i praktični deo koji predviđa ovaj vid edukacije. Za oba segmenta, on samostalno donosi odluku koji tip nastave želi da pohađa, to jest gde želi da odradi praksu.
U okviru teorijskog dela, polaznicima je na raspolaganju kako individualna i grupna obuka, tako i kurs online, odnosno poluindividualna nastava. A za individualnu nastavu, kao i poluindividualnu i online, svaki od njih ima pravo da se kako sa profesorom, tako i sa koordinatorom za nastavu u određenoj poslovnici dogovori oko svega, što znači prvo da precizira kada želi da počne nastava, a zatim i u kojim terminima treba da se odvija, to jest kojom dinamikom.
Kod grupne nastave su dinamika i termini unapred precizno određeni od strane organizatora, tako da svaki polaznik u principu treba da im se prilagodi. A što se tiče početka odvijanja grupne nastave, ona isključivo može da se odvija u poslovnici u kojoj se prijavi minimalan broj polaznika potrebnih za formiranje jedne grupe, što je zapravo 4 polaznika. Onog trenutka kada taj uslov bude ispunjen, prijavljeni polaznici dobijaju informaciju i to na prvom mestu kada počinje obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama, odnosno kojom dinamikom će se nastava odvijati i u kojim tačno terminima. U okviru grupne nastave se termini ne menjaju, osim u specijalnim situacijama, to jest onda kada to zahtevaju svi polaznici u jednoj grupi i kada koordinator za nastavu konkretne poslovnice proceni da promena termina neće ometati ostale obuke koje se u njoj odvijaju.
Oni polaznici kojima najviše odgovara da ovaj kurs prate preko interneta, treba da poseduju računar, ali je isto tako i uslov da taj računar bude sa internetom spojen preko stabilne konekcije, a kako bi se teorijski deo nastave odvijao bez poteškoća.
Uzevši u obzir da se ova obuka sastoji najpre od teorijskog, a zatim i od praktičnog dela, polaznicima je na raspolaganju mogućnost da praksu pohađaju u bilo kojoj firmi, bez obzira da li Akademija Oxford sa njom ima sklopljen ugovor o poslovno - tehničkoj saradnji ili ne. A u slučaju da se on odluči da praksu pohađa u firmama koje su naši poslovni partneri, mi pružamo sve potrebne garancije za visok kvalitet takve obuke, odnosno polaznik biva upoznat unapred sa cenom prakse u tim firma. Međutim, ako se odluči za drugu navedenu opciju, to jest da praksu pohađa u bilo kojoj kompaniji sa kojom još uvek nije uspostavljen ugovor o poslovno - tehničkoj saradnji, on ima dužnost da o tome obavesti ovlašćeno lice u jednoj od naših poslovnica, kao i da blagovremeno dostavi sve potrebne informacije o toj firmi, jer je neophodno da se pripremi dokumentacija za potpisivanje navedenog ugovora, a da bi mogao u njoj i da pohađa praktičan deo ove obuke.
Kome je namenjen kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama?
Obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama su primarno namenjeni svakoj osobi koja je, na prvom mestu punoletna, a koja želi da stekne sertifikat za obavljanje ovog posla.
Jedini uslov koji svaki prijavljeni polaznik mora da ispuni je vezan za prethodno stečeno obrazovanje, a budući da se od njega zahteva da je minimalno završio osnovnu školu i o tome treba da dostavi relevantan dokaz prilikom upisivanja, to jest da donese fotokopiju svedočanstva osnovne škole, odnosno fotokopiju diplome srednje škole, a ukoliko je imao prilike da prethodno stekne srednjoškolsko obrazovanje.
Koliko traje obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama?
Kako navodi zvanično prihvaćen nastavni plan, a po kome se i odvija kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama, predviđeno je da nastava traje ukupno tri meseca.
U tom periodu, polaznik pohađa teorijski deo nastave ima obavezu da odradi 240 radnih sati praktičnog dela obuke.
U slučaju da on želi da ovaj kurs završi u nešto kraćem roku, nudi mu se mogućnost intenzivnijeg pohađanja u domenu praktičnog dela, tako da tada obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama traju ukupno 2 meseca. A da bi to moglo da bude sprovedeno u delo, polaznik treba na praksu pohađa 8 sati dnevno i to svakog dana u toku jedne radne nedelje, a što podrazumeva nastavu od ponedeljka do petka.
Koliko košta kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama?
Da bi zainteresovani polaznik mogao da bude upoznat sa tim koliko košta obuka i kurs za rukovaoca poljoprivrednim mašinama, on prvo mora da zna koju vrstu teorijske nastave želi da pohađa, to jest gde je zainteresovan da odradi praktičan deo koji predviđa ova obuka.
Pogledajte cene u našem cenovniku.
Mesto i vreme održavanja kursa za rukovaoca poljoprivrednim mašinama
Kako se kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama sastoje od teorijskog, odnosno od praktičnog dela, to se i mesto i vreme njihovog održavanja razlikuju i to isključivo u zavisnosti od toga da li polaznik želi da pohađa grupni i individualni, te poluindividualni, odnosno teorijski deo kursa online, te da li želi da praksu pohađa u firmama koje su naši poslovni partneri ili u onima sa kojima još nismo imali prilike da uspostavimo saradnju.
A kako se grupna, tako i individualna i poluindividualna nastava odvijaju isključivo u jednoj od poslovnica organizatora, to svaki polaznik koji želi da prati nastavu online, zapravo može da je prati kako iz svog doma, tako i sa bilo kog drugog mesta na kome mu je omogućen pristup računaru i internetu, ali isključivo uz uslov da je u pitanju stabilna internet veza.
Termini za nastavu online, individualnu i poluindividualnu su samo stvar dogovora između polaznika i profesora, a isto tako i datum kada nastava počinje.
Za grupnu nastavu je karakteristično to što se mora prvo sačekati prijavljivanje najmanje četiri zainteresovana polaznika u jednoj od poslovnica, a da bi ona mogla da bude održana, ali i to što su termini i dinamika definisani unapred i uglavnom nisu podložni promeni.
Svaki polaznik koji praksu pohađa u kompaniji sa kojom nije uspostavljen poslovni odnos, mora da se sa njenim predstavnikom dogovori i o datumu kada počinje praksa, ali isto tako i o svim potrebnim detaljima, a prvenstveno o ceni. Ipak, polaznik mora imati na umu da tada treba da obezbedi poslovne podatke te kompanije, a kako bi ovlašćeno lice konkretne poslovnice što pre pripremilo dokumentaciju potrebnu za potpisivanje ugovora o poslovno - tehničkoj saradnji. Tek posle toga on može i da pohađa praksu u firmi koju je izabrao, ali isto tako mora da zna i da Akademija Oxford ne snosi nikakvu odgovornost za kvalitet prakse, kao ni za njenu cene.
Kada polaznik želi da praktičan deo ovog kursa pohađa u okviru onih firmi koje su naši poslovni partneri, on će dobiti informaciju o ceni takve vrste prakse, a isto tako treba da zna i da mi apsolutno dajemo garancije za njen kvalitet.
Dodatne napomene:
- cele godine je omogućeno prijavljivanje zainteresovanim polaznicima i to na nekoliko načina, to jest ili direktno u jednoj od poslovnica ili putem mejla, kao i putem broja telefona jedne od poslovnica
- svaki prijavljeni polaznik je dužan da lično prisustvuje upisivanju, jer tada treba da potpiše ugovor sa organizatorom obuke i da dostavi svu obaveznu dokumentaciju (fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih i uverenja o državljanstvu, koje nije starije od 6 meseci, važeći lični dokument sa fotografijom, kopija svedočanstva završene osnovne škole ili kopija diplome završene srednje škole)
- teorijski i praktični deo ove obuke se plaćaju odvojeno, a svaki polaznik samostalno bira koji vid teorijskog dela nastave želi da pohađa, kao i gde želi da odradi praktičan deo
- u cenu koja je navedena za teorijski deo koji predviđa kurs i obuka za rukovaoca poljoprivrednim mašinama je, osim pohađanja tog dela nastave, uračunata i nadoknada za polaganje završnog ispita, kao i literatura potrebna za pripremu polaganja, to jest priručnik ili skripta, te izrada sertifikata i dodatka sertifikata
- polaznici su u obavezi da sva plaćanja koja imaju po ugovoru izvrše u tačno dogovoreno vreme i to direktno u poslovnici organizatora u kojoj su se prijavili, to jest u kojoj pohađaju teorijski deo nastave, a prema cenama koje se navode u tada aktuelnom cenovniku
- svako ko želi da polaže samo završni ispit je u obavezi da uz svu potrebnu dokumentaciju dostavi i potvrdu o radnom iskustvu, odnosno potvrdu da je odradio praktičan deo koji predviđa ova obuka i to u jasno definisanom trajanju
Cena kursa i obuke za rukovaoca poljoprivrednim mašinama je 18,000 RSD
U cenu su uračunati:
- Priručnik
- Polaganje završnog ispita
- Izrada sertifikata
* NAPOMENA:
U cenu nije uračunato pohađanje praktične nastave
- Ukoliko se odlučite da praktičnu nastavu pohađate u firmi sa kojom Akademija Oxford ima poslovnu saradnju, cena praktične nastave se kreće od 5000 RSD mesečno.
- Ako sami pronađete firmu gde ćete pohađati praksu, cena je stvar dogovora između vas i te firme. U tom slučaju Akademija Oxford nije odgovorna za kvalitet prakse.
Spisak gradova za kurs i obuku za rukovaoce poljoprivrednim mašinama
- Ada
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Batočina
- Bečej
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beočin
- Beograd
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Bor
- Bosilegrad
- Brus
- Bujanovac
- Čačak
- Čajetina
- Ćićevac
- Čoka
- Čukarica
- Ćuprija
- Despotovac
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Gadžin Han
- Golubovac
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Ivanjica
- Jagodina
- Kanjiža
- Kikinda
- Kladovo
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kostolac
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kuršumlija
- Lazarevac
- Lebane
- Leskovac
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Malo Crnište
- Medveđa
- Merošina
- Mionica
- Mladenovac
- Negotin
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Obrenovac
- Odžaci
- Opovo
- Osečina
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Pirot
- Plandište
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Rožaje
- Ruma
- Šabac
- Savski Venac
- Sečanj
- Senta
- Šid
- Sjenica
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Stara Pazova
- Stari grad
- Subotica
- Surdulica
- Surdulica
- Surčin
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Ub
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žitište
- Žitorađa
- Zaječar
- Zemun
- Zrenjanin
- Zvezdara