Kurs za limara
Kratak opis
Polaznik se upoznaje sa: sečenjem i obradom lima, izradom elemenata na osnovu tehničke dokumentacije, mašinama i alatom.
Opšte informacijeCena | Trajanje kursa: 240 radnih sati
Svako ko je punoletan, a ima minimalno završenu osnovnu školu, te želi da stekne sertifikat kako bi se kvalifikovao za bavljenje limarskim zanatom ima mogućnost da se u toku cele godine prijavi u odabranoj poslovnici Akademije Oxsford i pohađa obuku i kurs za limara. Osim ovog načina, postoji i mogućnost prijavljivanja elektronskim putem, odnosno preko mejla.
Nastava se odvija u dva segmenta, to jest polaznici treba da odrade 240 i više sati prakse kako bi stekli uslov da izađu na polaganje završnog ispita, ali isto tako treba i da pohađaju teorijski deo. Inače, praksu mogu da pohađaju u bilo kojoj kompaniji ako se odluče da je pohađaju kod naših poslovnih partnera, te dobijaju apsolutne garancije za njen kvalitet i sve potrebne informacije o ceni, ali isto tako imaju mogućnost i da praksu pohađaju u nekoj firmi sa kojom mi nismo uspostavili poslovnu saradnju. Tada oni moraju da nas o tome obaveste i da nam blagovremeno dostave informacije o toj kompaniji, a kako bi ovlašćeno lice u jednoj od naših poslovnica pripremilo svu dokumentaciju potrebnu za potpisivanje ugovora o poslovno - tehničkoj saradnji, te posle toga taj polaznik može da počne da pohađa praksu. Inače, on se u ovom slučaju sa predstavnikom odabrane kompanije dogovara o svim detaljima, poput recimo početka prakse i načina njenog odvijanja, ali isto tako je obavezan i da precizira detalje o ceni, budući da mi na nju ne možemo da utičemo, te nismo u mogućnosti ni da garantujemo za kvalitet takve obuke.
U poslovnicama Akademije Oxsford se odvija teorijski deo ove obuke i to ukoliko polaznik želi da je pohađa prema pravilima individualne, poluindividualne i grupne, mada im se nudi mogućnost i da nastavu prate online. Ako se odluče za taj tip nastave, oni moraju da obezbede i stabilnu internet vezu i računar.
Kurs i obuka za limara koja se odvija prema smernicama za individualnu nastavu, odnosno poluindividualnu ili online, podrazumeva određenu dozu fleksibilnosti, jer polaznici imaju mogućnost da se sa profesorima dogovore o dinamici, terminima i datumu početka nastave. Za grupnu nastavu je važno naglasiti da su i termini, kao i dinamika, prethodno precizno određeni od strane organizatora, tako da se uglavnom ne mogu promeniti. Uslov za organizovanje grupne nastave u bilo kojoj poslovnici, jeste prijavljivanje minimum 4 polaznika, jer je to primarni uslov da se formira grupa u toj poslovnici. Iz tog razloga se i mora sačekati da se ovaj uslov ispuni, a kako bi grupna obuka i kurs za limara mogli da budu organizovani.
Prilikom upisivanja polaznik potpisuje ugovor sa organizatorom i tada je neophodno da lično prisustvuje, te da ponese važeći lični dokument sa fotografijom (lična karta, vozačka dozvola ili pasoš), kao i svu ostalu dokumentaciju koja je obavezna, a pod tim se misli na fotokopiju izvoda iz matične knjige rođenih, zatim na kopiju uverenja o državljanstvu, koje ne sme da bude starije od 6 meseci, odnosno dužan je i da dostavi kopiju svedočanstva osnovne škole ili diplome srednje škole. Što se tiče ličnog dokumenta, polaznik koji poseduje čipovan dokument je takođe obavezan da dostavi taj dokument koji je očitan, a kako bi prošao kroz proces identifikacije.
Nakon što polaznik završi pohađanje teorijskog, odnosno praktičnog dela, on polaže završni ispit, a tada je neophodno da dostavi potvrdu da je odradio praksu u predviđenom trajanju, odnosno da dostavi i svu obaveznu dokumentaciju. U tim situacijama, neposredno pre izrade sertifikata se prilaže i ugovor, a zatim i završni test, kao i zapisnik sa polaganja.
Što se tiče dokumenata koja moraju da dostave kandidati koji ne pohađaju obuku i kurs za limara u organizaciji Akademije Oxford, već samo žele da polažu završni ispit, od njih se svakako očekuje da dostave navedena obavezna dokumenta, kao i originalnu potvrdu o odrađenoj praksi ili dokaz o stečenom radnom iskustvu, ali su oni u obavezi i da na za to predviđen način izvrše i prijavljivanje polaganja završnog ispita, a posle čega se u dokumentaciju dodaje i završni ispiti i zapisnik, nakon čega se pristupa izradi sertifikata.
Moramo da naglasimo i to da je u cenu koja je navedena uračunato samo pohađanje teorijskog dela obuke, budući da se praksa plaća odvojeno, ali isto tako i priručnik namenjen za polaganje završnog ispita, odnosno nadoknada za njegovo polaganje, kao i izrada sertifikata i dodatka sertifikatu.
Inače, u okviru završnog ispita polaznik treba da odgovori na 12 pitanja pismenim putem i na tri pitanja u usmenom delu, a osnovni uslov da bi mu bilo omogućeno polaganje jeste da je odradio stručnu praksu koja je trajala 240 i više sati, odnosno da ima dokaz da je stekao radno iskustvo u ovoj oblasti.
A što se tiče sertifikata, kandidati moraju biti upoznati sa činjenicom da su oni ne samo priznati, već i upisivi u radni dosije, ali pod određenim uslovima, uzevši u obzir da je od 01. januara 2016. uvedena zakonska novina vezana za njihovo upisivanje u radni dosije. Naime, od tada isključivo Nacionalna služba za zapošljavanje vrši upisivanje elektronskim putem sertifikata, ali samo za one osobe koje se nalaze u statusu nezaposlenih lica, to jest za one koje su na njihovoj evidenciji. A svi ostali kandidati koji postanu vlasnici ovog sertifikata koji su zaposleni nemaju mogućnost da ga odmah upišu u radni dosije, ali zato mogu da ga koriste bez ikakvih poteškoća, uzevši u obzir da je taj dokument potpuno priznat. Oni, inače mogu da upišu sertifikat tek kada se budu ponovo našli na evidenciji pomenute službe.
Ukoliko kandidat želi da polaže završni ispit, a u mestu u kome stanuje ne postoji naša poslovnica, on može samostalno da pronađe kompaniju u kojoj će odraditi praksu, te a ko to želi može teorijski deo da pohađa preko interneta. Završni ispit u svakom slučaju polaže u našoj poslovni, stim što se tada bira ona poslovnica koja je fizički najbliža mestu u kome taj kandidat stanuje.
Šta sve podrazumeva obuka i kurs za limara?
Osnovni cilj koji kurs i obuka za limara ima pred sobom je da svakog pojedinačnog polaznika u okviru teorijskog dela upozna sa svim onim detaljima koji će mu omogućiti da tako stečeno znanje primene u praktičnom delu, a nakon završetka celokupne obuke bi trebalo da svaki polaznik bude sposoban da se bavi ovim poslom i to na najbolji mogući način.
Osnovni opis ovog zanimanja podrazumeva rad sa limom, odnosno njegovo sečenje i obradu lima, te se bave i izradom različitih elemenata i to na osnovu tumačenja tehničke dokumentacije. A vi limari tokom obavljanja svog posla se koriste različitim alatima i mašinama, pa upravo iz tog razloga će predavači da ih upoznaju najpre sa osnovnim karakteristikama lima, a zatim i sa načinom njihove obrade, odnosno sa različitim alatima i mašinama koji se tom prilikom koriste. Ali, ne samo da će upoznati osnovne karakteristike lima, već će i svi polaznici ove obuke da nauče i na koji način se vrši sečenje lima, a kako bi se izradili predmeti namenjeni različitim sferama života, budući da je tu debljina od presudnog značaja, kao i njihov sastav. Predavači će polaznicima da omoguće da se sa svim tim upoznaju, a kako bi naučili da izrađuju različite predmete od lima.
Kurs i obuka za limara podrazumevaju i upoznavanje polaznika sa čitanjem, odnosno pravilnim tumačenjem tehničke dokumentacije, budući da vrlo često izrađuju različite predmete upravo na osnovu dostavljene tehničke dokumentacije i to bez obzira da li su ti predmeti namenjeni upotrebi u domaćinstvu ili će biti isključivo ugrađeni u određeni objekat. Samim tim što će polaznici savladati sva znanja koja su potrebna za pravilno tumačenje tehničke dokumentacije, obavljanje ovog posla će ima u velikoj meri biti olakašano.
A pored svega pomenutog, svaki polaznik će da nauči i koji se sve alati koriste, a zatim i na koji način se ti alati pravilno održavaju, kako bi po završetku ove obuke bio u mogućnosti da potpuno samostalno obavlja sve poslove za koje se kvalifikuje.
Kako se odvija nastava za vreme kursa za limara?
Kurs i obuka za limara koja zainteresovanim polaznicima pruža mogućnost da steknu i zvanično priznat sertifikat za bavljenje ovim poslom, se sastoji praktično rečeno iz dva dela, budući da oni moraju da pohađaju kako teorijski, tako i praktičan deo.
Za praktičan deo važi pravilo da svaki pojedinačni polaznik ima dozvolu da odabere gde želi da ga pohađa. A od mogućnosti mu se nudi da praksu odradi u firmi sa kojom Akademija Oxford ima potpisan ugovor o poslovnoj saradnji, kao i da je odradi u bilo kojoj firmi sa kojom nije uspostavljen poslovni odnos. Ali, onaj polaznik koji se odluči za tu opciju, mora da dostavi i sve poslovne podatke te kompanije ovlašćenom licu odabrane poslovnice organizatora ovog kursa, jer je u tom slučaju vrlo važno da takođe bude potpisan ugovor o poslovnoj saradnji, a što će se izvršiti u najkraćem mogućem roku, posle čega on može praksu nesmetano da pohađa.
Naglašavamo i to da organizator ove obuke garantuje za kvalitet prakse isključivo onda kada je polaznik pohađa kod njenih poslovnih partnera, a kada se tačno zna i koliko košta praktičan deo, što ne važi za drugu opciju, jer tada polaznik treba da precizira sve detalje, uključujući i cenu sa ovlašćenim licem odabrane kompanije.
Ne samo za praktičan, već i za teorijski deo u okviru ove obuke, polaznik bira koji tip nastave želi da pohađa. A ako mu najviše odgovara kurs i obuka za limara koja se odvija prema pravilima individualne i ili poluindividualne, odnosno nastave online, treba da zna da on samostalno sa svojim profesorom dogovara termine i dinamiku, to jest tačan datum kada će nastava da počne. Ipak, jedini uslov za polaznika koji ima želju da nastavi prati online, jeste da uz računar koji svakako treba da poseduje, obezbedi i stabilnu internet vezu, a da ne bi došlo do poteškoća prilikom predavanja.
Kod grupne nastave, ne samo da je prisutan nešto veći broj polaznika nego kod prethodno navedenih, to jest od četvoro do osmoro maksimalno, već su i termini, odnosno dinamika održavanja časova sasvim jasno određeni i to od strane organizatora ovog kursa. U tom slučaju svaki polaznik ima obavezu da se prilagodi navedenim terminima, a isto tako mora da zna da se ovaj vid obuke organizuje isključivo u onim poslovnicama u kojima se prijavi dovoljan broj njih, a što znači da je neophodno za formiranje grupe najmanje četiri prijavljene osobe. Kako nastojimo da izađemo u susret zahtevima svojih polaznika, to u pojedinim situacijama možemo da dozvolimo i promenu termina, pa čak i u okviru grupne nastave, ali na prvom mestu moramo da naglasimo da se to ne radi često, već u izuzetnim situacijama. Naime, ako ovaj zahtev isključivo iznesu apsolutno svi članovi jedne grupe, te ako koordinator za nastavu u odabranoj poslovnici proceni da promena termina neće uticati na ostale kurseve koji se tu odvijaju, on će da dozvoli promenu termina, ali to svakako ne treba shvatiti kao čestu praksu.
Kome je kurs za limara namenjen?
Svako ko želi da stekne validan sertifikat za obavljanje ovog posla, a stekao je minimalno prethodno osnovno obrazovanje i o tome poseduje važeći dokaz, može da pohađa obuku i kurs za limara i to u okviru bilo koje poslovnice Akademije Oxford.
Od prijavljenih polaznika se, uglavnom ne zahteva nikakvo prethodno predznanje iz oblasti koja je predmet obučavanja.
Koliko traje kurs i obuka za limara?
Zvaničan nastavni program po kome se sprovodi obuka i kurs za limara predviđa da nastava traje ukupno tri meseca, a podrazumeva se da polaznik ima obavezu i da pohađa praktičan deo i to u trajanju od 240 radnih sati.
Međutim, kako postoje i oni polaznici koji žele da steknu sertifikat što pre, to jest da pohađaju nastavu kraće, nudi im se mogućnost da to učine na nešto intenzivniji način, a tada kurs i obuka za limara traju ukupno dva meseca. Ipak, da bi to moglo da bude izvršeno u navedenom roku, od polaznika se zahteva da praksu pohađa 40 sati na nedeljnom nivou, a to je svakog radnog dana (od ponedeljka do petka) u trajanju od po 8 sati.
Koliko košta kurs za limara?
Cena koja je navedena za teorijski deo obuke, uključuje osim pohađanja odabranog tipa nastave i nadoknadu za polaganje završnog ispita, kao i literaturu koja je potrebna za njegovu pripremu, te izradu sertifikata i dodatka sertifikata.
Sa druge strane, cena one praktične nastave koju polaznik pohađa u kompanijama sa kojima Akademija Oxford nema potpisan ugovor o poslovno - tehničkoj saradnji isključivo zavisi od dogovora koji svaki pojedinačni polaznik bude postigao sa ovlašćenim licem odabrane kompanije.
Pogledajte cene u našem cenovniku.
Vreme i mesto održavanja nastave
Svaki polaznik koji je zainteresovan da pohađa kurs i obuka za limara je informisan i da se ona sastoji od dva dela, odnosno da treba da pohađa i teorijski i praktični deo. A kako u okviru svakog od ovih delova on ima mogućnost izbora, tako upravo od toga i zavisi kada i gde se održava nastava.
Za teorijski deo su ponuđeni grupni kursevi, odnosno individualna i poluindividualna nastava, kao i obuka online. Kada je reč o grupnoj obuci, važno je naglasiti da se one odvijaju u svakoj poslovnici organizatora u kojoj se oformi grupa, a to znači da je tada neophodno da se prijavi najmanje četiri polaznika. Ovde su i termini, kao i dinamika održavanja časova precizno i unapred određeni, tako da nisu podložni promenama.
Kod svih ostalih tipova nastave, svaki polaznik ima veliku slobodu, uzevši u obzir da se on sa koordinatorom za nastavu te poslovnice i predavačem, dogovara o datumu kada počinje kurs i obuka za limara, kao i o terminima, te o dinamici održavanja časova.
Da bi onome ko je zainteresovan da kurs pohađa putem interneta, to bilo dozvoljeno on mora da ima računar, ali je uslov i da računar sa internetom bude spojen preko stabilne konekcije.
Kod praktičnog dela koji podrazumeva ova obuka, se od polaznika zahteva da odabere firmu u kojoj želi da je pohađa. Nudi mu se mogućnost da to bude ona firma sa kojom Akademija Oxford kao organizator kursa ima uspostavljenu poslovno - tehničku saradnju ili u bilo kojoj drugoj firmi sa kojom ne sarađujemo u tom trenutku. Za prvu varijantu je važno napomenuti da je garantovan kvalitet prakse, kao i cena o kojoj će svaki polaznik dobiti informaciju na vreme. A za drugu opciju, polaznik treba sam da se sa ovlašćenim licem odabrane kompanije dogovori i o ceni i o dinamici, kao i o terminima kada želi da pohađa praksu, stim da je tada vrlo važno da se potpiše ugovor o poslovno - tehničkoj saradnji između te kompanije i Akademije Oxford. A da bi polaznik mogao uopšte da pohađa nastavu u firmi koju odabere, od njega se zahteva da pribavi i dostavi ovlašćenom licu konkretne poslovnice organizatora sve podatke određene kompanije, a nakon čega se u najkraćem mogućem roku pristupa potpisivanju ugovora.
Dodatne napomene:
- polaznici zainteresovani da pohađaju kurs i obuku za limara mogu da se prijave cele godine i to direktno u jednoj od poslovnica organizatora, a isto tako mogu i da prijavu izvrše elektronskim putem, to jest da na mejl pošalju svoje podatke, odnosno da se prijave putem telefona
- prilikom upisivanja se potpisuje ugovor sa organizatorom kursa, a polaznik dužan da bude lično prisutan u konkretnoj poslovnici u tom trenutku, kao i da donese svu potrebnu dokumentaciju koja je pomenuta kao obavezna (validan lični dokument sa fotografijom, odnosno očitan lični čipovan dokument, kopija svedočanstva osnovne škole ili diplome srednje škole, kopija uverenja o državljanstvu i to isključivo ne starije od 6 meseci, fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih)
- oni kandidati koji su stekli relevantno radno iskustvo u ovoj oblasti ili pohađali praktičan deo obuke u navedenom trajanju, a nisu zainteresovani da pohađaju specijalizovani kurs koji organizuje Akademija Oxford, a ipak žele da steknu sertifikat, mogu da se prijave samo za polaganje završnog ispita, a tada je bitno da dostave uz svu obaveznu dokumentaciju i dokaz da su obavili praksu, što je zapravo potvrda koju izdaje konkretna kompanija ili može da dostavi i dokaz o stečenom radnom iskustvu
- praktični i teorijski deo se plaćaju potpuno odvojeno, a cena prakse zavisi od toga u kojoj kompaniji je polaznik pohađa
- osim pohađanja nastave, u cenu za teorijski deo je uračunato i polaganje završnog ispita, kao i izrada sertifikata i dodatka sertifikatu, ali isto tako i skripta ili priručnik za polaganje tog ispita
- sva plaćanja na koja se polaznik obavezao ugovorom, vrši direktno u poslovnici u kojoj pohađa teorijski deo kursa, odnosno u kojoj je izvršio upis
Cena kursa i obuke za limara je 18,000 RSD
U cenu su uračunati:
- Priručnik
- Polaganje završnog ispita
- Izrada sertifikata
* NAPOMENA:
U cenu nije uračunato pohađanje praktične nastave
- Ukoliko se odlučite da praktičnu nastavu pohađate u firmi sa kojom Akademija Oxford ima poslovnu saradnju, cena praktične nastave se kreće od 5000 RSD mesečno.
- Ako sami pronađete firmu gde ćete pohađati praksu, cena je stvar dogovora između vas i te firme. U tom slučaju Akademija Oxford nije odgovorna za kvalitet prakse.
Spisak gradova za kurs i obuku za limare
- Ada
- Aleksandrovac
- Aleksinac
- Apatin
- Aranđelovac
- Arilje
- Babušnica
- Bač
- Bačka Palanka
- Bačka Topola
- Bački Petrovac
- Bajina Bašta
- Barajevo
- Batočina
- Bečej
- Bela Crkva
- Bela Palanka
- Beočin
- Beograd
- Blace
- Bogatić
- Bojnik
- Boljevac
- Bor
- Bosilegrad
- Brus
- Bujanovac
- Čačak
- Čajetina
- Ćićevac
- Čoka
- Čukarica
- Ćuprija
- Despotovac
- Dimitrovgrad
- Doljevac
- Donji Milanovac
- Gadžin Han
- Golubovac
- Gornji Milanovac
- Grocka
- Inđija
- Irig
- Ivanjica
- Jagodina
- Kanjiža
- Kikinda
- Kladovo
- Knić
- Knjaževac
- Koceljeva
- Kosjerić
- Kostolac
- Kovačica
- Kovin
- Kragujevac
- Kraljevo
- Krupanj
- Kruševac
- Kučevo
- Kula
- Kuršumlija
- Lazarevac
- Lebane
- Leskovac
- Ljig
- Ljubovija
- Loznica
- Lučani
- Majdanpek
- Mali Iđoš
- Mali Zvornik
- Malo Crnište
- Medveđa
- Merošina
- Mionica
- Mladenovac
- Negotin
- Niš
- Nova Crnja
- Nova Varoš
- Novi Bečej
- Novi Beograd
- Novi Knjaževac
- Novi Pazar
- Novi Sad
- Obrenovac
- Odžaci
- Opovo
- Osečina
- Padina
- Palić
- Palilula
- Pančevo
- Paraćin
- Pećinci
- Pelagičevo
- Petrovac na Mlavi
- Pirot
- Plandište
- Podunavci
- Požarevac
- Požega
- Preševo
- Priboj
- Prijepolje
- Prokuplje
- Rača
- Rakovica
- Raška
- Ražanj
- Rekovac
- Rožaje
- Ruma
- Šabac
- Savski Venac
- Sečanj
- Senta
- Šid
- Sjenica
- Smederevo
- Smederevska Palanka
- Soko Banja
- Sombor
- Sopot
- Srbobran
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Stara Pazova
- Stari grad
- Subotica
- Surdulica
- Surdulica
- Surčin
- Svrljig
- Temerin
- Titel
- Topola
- Trgovište
- Trstenik
- Ub
- Užice
- Valjevo
- Varvarin
- Velika Plana
- Veliko Gradište
- Vladičin Han
- Vladimirci
- Vlasotince
- Voždovac
- Vračar
- Vranje
- Vrbas
- Vrnjačka Banja
- Vršac
- Žabalj
- Žabari
- Žagubica
- Žitište
- Žitorađa
- Zaječar
- Zemun
- Zrenjanin
- Zvezdara